Geotermálna elektráreň Žiar
O projekte
Po ukončení geologického prieskumu v teréne a administratívnej príprave zámeru predstavila v marci 2021 spoločnosť PW Energy projekt využitia geotermálnej energie na výrobu elektrickej energie v okrese Žiar nad Hronom. Projekt v súčasnosti realizuje spoločnosť PW geoenergy, v ktorej je naším partnerom SSE Holding.
Výroba elektrickej energie bude prebiehať v zariadení na báze ORC (Organický Rankinov cyklus), ktoré bude mať inštalovaný elektrický výkon 6,3 až 6,5 MWe.
Zariadenie bude využívať energiu zo šiestich vrtov (troch produkčných a troch reinjektážnych) v uzatvorenom okruhu s reinjektážou tepelne využitej geotermálnej vody, vďaka čomu sa bude môcť využívať v cykle opakovane. Spolu je tak naplánovaná realizácia troch dubletov (označenie produkčného + reinjektážneho vrtu).
Realizácia je plánovaná v stredisku v katastri obce Lovča. Ročná produkcia elektrickej energie bude na úrovni viac ako 43-tisíc megawatthodín v 1. etape projektu. Celkový potenciál lokality sa odhaduje trojnásobne vyšší. Zostatkové teplo z výrobného procesu možno ďalej využiť, napríklad na zásobu teplom pre systémy CZT, v poľnohospodárstve, priemysle či na rekreačné účely.
Realizácia geotermálnych vrtov
Výrobu elektrickej energie umožní čerpanie horúcej geotermálnej vody zo zeme. Vrty budú lokalizované v južnej časti Žiarskej kotliny, pretože tu existuje predpoklad výskytu potenciálnych geotermálnych kolektorov v hĺbkach nad 3 000 m.
Táto lokalita podľa zrealizovaných meraní a dát umožňuje získanie prítoku geotermálnych vôd maximálnej teploty, dosiahnuteľnej v geologickom prostredí predterciérneho podložia Žiarskej kotliny (140 – 150 °C). Obe strediská sa nachádzajú v určenom prieskumnom území Lovča.
Na realizáciu vrtov sa použije vrtná súprava, ktorá umožní ich bezpečné a spoľahlivé odvŕtanie. Účelom prvého geotermálneho vrtu GTŽ-1 (Žiar nad Hronom) s predpokladanou konečnou hĺbkou 4 000 m je overenie hlbinnej geologickej stavby a geotermických pomerov v území.
Prieskumný geotermálny vrt sa v prípade overenia prítoku geotermálnych vôd využije ako definitívny objekt pre dlhodobé čerpanie geotermálnych vôd a výrobu zelenej elektriny.
Čo je Organický Rankinov cyklus (ORC)
Elektrárenský kondenzačný cyklus, ktorý používa ako teplonosnú látku v primárnom okruhu ohriatu geotermálnu vodu. Tá odovzdáva teplo do sekundárneho okruhu, kde zohrieva pracovnú látku s nižším bodom varu.
Pracovná látka dosahuje väčší tlak ako má voda a vznikajúce pary sú vedené do parnej turbíny, kde expandujú, vďaka čomu sa turbína roztáča a produkuje elektrickú energiu.
Para je za turbínou vedená do kondenzátora, kde kondenzuje a následne znovu vstupuje do procesu ohrevu prostredníctvom tepla z geotermálnej vody.
Predpokladaný ročný odber geotermálnej vody z jedného produkčného vrtu je na úrovni 1 749 600 m3 (celkovo 10 497 600 m3 z obidvoch stredísk ročne), pričom všetka exploatovaná geotermálna voda bude po jej tepelnom využití reinjektovaná naspäť do pôvodného ložiska bez zmeny fyzikálno-chemických parametrov s výnimkou teploty. Nedôjde k vypúšťaniu geotermálnej vody do povrchových tokov.
Projekt realizujeme v spolupráci s SSE Holding.
Technické údaje
6,3 – 6,5 MWe
≈5,4 MWe
43 610 MWh
65 miliónov €
Geotermálna elektráreň s dvomi strediskami s binárnym cyklom (ORC)
340-tisíc ton CO2 / 10 rokov
(oproti produkcii energie z uhlia)
197-tisíc ton CO2 / 10 rokov
(oproti produkcii energie zo zem. plynu)